Geurts Machinebouw ontwikkelt zelfrijdende lelierooier
Geurts Machinebouw in Oostrum (L.) ontwikkelde een zelfrijdende bloembollenrooier. De ruim 400 pk sterke rooier staat op 2,3 meter hoge achterwielen. De machine wordt gebruikt om lelies te rooien.
Geurts Machinebouw en Constructie heeft voor Van Osch Groenteproducties in Leunen (L.) een zelfrijdende bloembollenrooier gebouwd, die gebruikt wordt voor het rooien van lelies. De machine onderscheidt zich door de hoge achterwielen en het ontbreken van een traditionele elevator.
Hoge achterwielen
De rooier rooit bedden met een breedte van 1,80 meter. Bijzonder is dat de derde zeefmat ervoor zorgt dat de productenstroom tot bijna 4 meter hoogte komt. Dat heeft twee voordelen. Ten eerste passen er 2,3 meter hoge achterwielen onder de machine, wat van pas komt omdat lelies worden gerooid van november tot het jaareinde. Ten tweede: er is geen steile elevator die de rooicapaciteit beperkt doordat bollen terugrollen als er te veel op de elevator liggen.
Nadat de derde zeefmat de bloembollen tot bijna 4 meter hoogte brengt, volgt een vierde zeefmat. Daarna volgt een dwarsafvoerband die ongeveer horizontaal blijft.
Slimme afvoer
De dwarsafvoerband bestaat uit vijf delen en is uitgeklapt 8 meter breed. Je kunt hiermee aan beide kanten afvoeren. Daarnaast kun je de afvoerband 2,4 meter heen-en-weer schuiven. De band staat op een draaikrans, waardoor je een naast rijdende kipper netjes kunt afladen. Voor transport klapt de afvoer aan weerszijden omlaag. Rooi je langs een bomenrij, dan klapt één kant weg.
Lees verder onder de foto
Acht hydrauliekpompen
De motor is een FPT-zescilinder met ruim 400 pk, die acht hydrauliekpompen aandrijft. Twee CC-pompen zijn voor de rijaandrijving en zes OC-pompen drijven de hydraulische functies aan. De cabine is afkomstig van het Italiaanse Lochmann. De armleuning komt van een Fendt Katana-hakselaar.
Wil je alle details weten over de nieuwe rooier? Houd Trekkeronline.nl of TREKKER magazine in de gaten voor een uitgebreide impressie.
Auteur: Bob Karsten
Gerelateerde tags: Geurts Machinebouw en Constructie, Oogstmachines, rooiers