Kubota toont autonome waterstoftrekker
De Japanse machinefabrikant Kubota heeft een conceptmodel van een autonome waterstoftrekker gepresenteerd tijdens het evenement Hydrogen Energy Park op de Expo 2025 in Osaka (Japan).
Volgens Kubota is het de eerste waterstoftrekker ter wereld gecombineerd met een volledig autonoom rijsysteem. De fabrikant ontwikkelde de waterstoftrekker als antwoord op de noodzaak tot verduurzaming en het toenemende tekort aan arbeidskrachten in de landbouw.
Water levert 100 pk
De concepttrekker draait op brandstofcellen die waterstof omzetten in stroom. Daarmee drijft de machine zijn elektromotoren aan. De enige uitstoot: waterdamp en warmte. De prestaties zijn vergelijkbaar met een dieseltrekker van 100 pk (74 kW). Een volle tank waterstof is volgens Kubota goed voor zo’n 12 uur werken, en het bijvullen duurt slechts enkele minuten.
Autonoom werken
De trekker is bedoeld om volledig zelfstandig te kunnen werken. Met camera’s, sensoren en slimme software navigeert hij door het veld, herkent obstakels en voert taken als cultiveren of zaaien uit zonder chauffeur. Wie wil, kan het systeem ook op afstand bedienen of monitoren.
Testen op Japanse akkers
De waterstoftrekker is voorlopig een concept, bedoeld om te testen hoe waterstoftechniek en autonomie kunnen samenwerken. Kubota wil de komende jaren praktijkproeven doen in Japan, onder meer om te kijken hoe boeren waterstof op het erf kunnen opslaan en tanken.
Past in bredere strategie
De waterstoftrekker past in Kubota’s plan om landbouwmachines slimmer en schoner te maken. Eerder liet het merk al de X Tractor zien, een elektrische en autonome concepttrekker, en de Agri Robo KVT, die zelfstandig of via afstandsbediening kan werken. Ook werkt Kubota samen met Agtonomy aan autonome dieseltrekkers voor fruit- en wijngaarden.
Auteurs: Annelies Bakker en Geert Hekkert
Lees ook: Massey Ferguson werkt aan hogedruk-opslagtanks voor waterstoftrekker