fbpx
Terug naar nieuwsoverzicht

BLOG | Nico Huizing: ‘Kalenderlandbouw in Egyptische woestijn’

De plaats Aswan in de Egyptische woestijn. Egypte wil minder afhankelijk worden van import. Een vorm van ‘kalenderlandbouw’ is daarin cruciaal. “Zolang je het water maar volledig onder controle hebt en een strakke planning aanhoudt”, blogt Nico Huizing. - Foto: Canva/Mariusz Prusaczyk / Inzet: Nico Huizing

Egypte zet alles op alles om minder afhankelijk te worden van import. Een vorm van ‘kalenderlandbouw’ is daarin cruciaal. Zolang het water maar blijft stromen.

Via Caïro vlieg ik naar Aswan. Dan is het nog een paar uur rijden in zuidwestelijke richting naar de boerderijen van mijn klant. Onderweg zie je niets anders dan pivot-irrigatie, zover het oog reikt. Op Google Earth vormen deze honderden groene stippen een bijzondere afwisseling in het eindeloze woestijnlandschap. Want woestijn is het – en niet zo’n beetje ook.

Boeren in gortdroge Egyptische woestijn

De weg kan zomaar dichtstuiven met zandduinen, regen valt er praktisch nooit. In de zomer stijgt de temperatuur moeiteloos boven de 50 graden. Hoe kun je hier in vredesnaam landbouw bedrijven? Die vraag spookte door mijn hoofd terwijl ik door de droogte reed. Het antwoord: een slim netwerk van irrigatiekanalen, ondergrondse waterputten en stuwmeren die gevoed worden door de Nijl. Dankzij deze waterbronnen halen ze hier met gemak twee teelten per jaar. Korrelmais, bieten, alfalfa, tarwe en aardappelen; het groeit hier allemaal.

Water onder controle houden

Op het eerste gezicht lijkt het een onmogelijke plek voor landbouw. Als je beter kijkt is het eigenlijk verrassend goed te doen, zolang je het water volledig onder controle hebt. Tien dagen voor het zaaien begint de beregening te draaien. Vervolgens wordt het water zorgvuldig gedoseerd tot het gewas rijp is. De kraan gaat dicht en niet veel later kun je droog oogsten.

Doordat alles op de dag nauwkeurig te plannen is, kun je ook extreem efficiënt met machines omgaan. Het is aan mij en mijn team om de Egyptische boeren daarbij verder te helpen.

Egypte, als netto-importeur van voedsel en met 115 miljoen inwoners, is de laatste jaren hard getroffen door stijgende grondstofprijzen. Daarom zet het land alles op alles om minder afhankelijk te worden van import. Deze vorm van ‘kalenderlandbouw’ is daarin een cruciale factor. Zolang het water maar blijft stromen.

Auteur: Nico Huizing

Over de auteur: Nico Huizing is oprichter en eigenaar van HuizingHarvest in Emmen (Dr.). Vanuit die hoedanigheid bezoekt hij regelmatig landbouwbedrijven over de hele wereld. Voor deze bedrijven biedt HuizingHarvest ondersteuning op het gebied van landbouwmachines en seizoenswerkers.

Lees ook Nico’s vorige blog: ‘Boerenmoed in oorlogstijd’

Gerelateerde tags: ,

Gerelateerde artikelen

Afbeelding artikel

VIDEO | Zo werken deze messenwals en cultivator van Saphir

Eenvoudig en effectief, zo kun je de SinusCut-messenwals en Allstar Longline-cultivator van het Franse Saphir het best omschrijven.
Afbeelding artikel

Precisiezaaimachine Agrisem Chief past zaaidiepte aan op basis van bodemvocht

Precisiezaaimachine Chief van het Franse Agrisem meet voortdurend het bodemvocht en past daarop de zaaidiepte automatisch aan.
Afbeelding artikel

Primeur: Lemken komt met 15 meter brede Thulit-wiedeg

Op Akkerbouwdag 2025 laat Lemken aan de redactie van TREKKER weten dat het een 15 meter brede Thulit-wiedeg ontwikkeld.