fbpx
Terug naar nieuwsoverzicht

Zelfstandig uien planten met HeGro Onionmaster

Verdonk vof in Ooltgensplaat (Z.-H.) plant uien met de eerste HeGro Onionmaster 2.25. De machine is zo ontworpen dat alleen de chauffeur ermee hoeft te werken. Vanuit de cabine kan de chauffeur de schuiven en de bandsnelheid elektrisch verstellen. – Foto's: Jacco van Erkelens

HeGro Agriservice in Nieuwe-Tonge (Z.-H.) komt met een nieuwe uienplanter: de HeGro Onionmaster. De machine is zo ontworpen dat alleen de chauffeur ermee hoeft te werken. Het is in principe niet nodig dat iemand achterop meerijdt om zaken bij te stellen.

HeGro Agriservice komt op de markt met een nieuw type uienplanter. De Onionmaster 2.25 is geschikt voor het planten van uien met een maat van 6 tot 25 mm. De uien komen uit de voorraadbak op een elektrisch aangedreven bandje terecht, dat de uien naar de trekker toe draait. De chauffeur heeft zo zicht op het pootproces. De bak staat op vier weegcellen, die samen met een stappenwiel de dosering regelt.

Vanuit de cabine kan de chauffeur de schuiven en de bandsnelheid elektrisch verstellen. Dat maakt een tweede persoon die vaak achterop staat om aanpassingen te doen, overbodig.

Lees verder onder de foto‘s

De uien worden aan de kant van de trekker in trechters en doorzichtige slangen naar de grond gebracht. Vanuit de trekker kun je zo goed zien wat er gebeurt. Om spuitsporen te poten, zet je de buitenste twee uitlopen met een rvs-plaatje dicht.
De uien worden aan de kant van de trekker in trechters en doorzichtige slangen naar de grond gebracht. Vanuit de trekker kun je zo goed zien wat er gebeurt. Om spuitsporen te poten, zet je de buitenste twee uitlopen met een rvs-plaatje dicht.

Snijschijven en dragende drukwielen

Ook onder de pootmachine zijn de nodige zaken aangepast. Zo zitten er snijschijven voor de kouters die de grond opensnijden en in beweging brengen, en gewasresten en kluiten doorsnijden. Dit zorgt voor een constante pootdiepte en minder verstopping.

De negen pootelementen zijn aan één pendelend frame opgehangen en hebben drukwielen aan de achterkant, en dieptewielen aan de voorkant. Daarmee kun je een vrij nauwkeurige pootdiepte over de hele breedte aanhouden, aldus HeGro Agriservice.

Een snijkouter opent de grond en snijdt gewasresten en kluiten door. De kouters zijn aan een vaste balk gemonteerd, die door een parallellogram kan pendelen. Drukwielen die door gasveren op druk gezet worden en instelbare loopwielen aan de voorzijde dienen als diepteregeling.
Een snijkouter opent de grond en snijdt gewasresten en kluiten door. De kouters zijn aan een vaste balk gemonteerd, die door een parallellogram kan pendelen. Drukwielen die door gasveren op druk gezet worden en instelbare loopwielen aan de voorzijde dienen als diepteregeling.

Als drie machines gebouwd en verkocht

HeGro Agriservice heeft inmiddels drie HeGro Onionmaster gebouwd en verkocht. De bedoeling is dat er meer uienpootmachines worden gebouwd, ook in verschillende werkbreedtes. HeGro Agriservice heeft de machine samen met andere bedrijven bedacht, ontworpen en gebouwd. Koops Machines & Techniek en Smit Projecten & Engineering – beide uit Noord-Holland – hebben de techniek geleverd voor deze nieuwe uienplanter. 

Een uitgebreide impressie met meer technische details, de werking van de machine en de prijs lees je binnenkort in TREKKER-magazine nr. 440 (april 2025) en op Trekkeronline.

Auteur: Jacco van Erkelens

Gerelateerde tags: ,

Gerelateerde artikelen

Afbeelding artikel

Precisiezaaimachine Agrisem Chief past zaaidiepte aan op basis van bodemvocht

Precisiezaaimachine Chief van het Franse Agrisem meet voortdurend het bodemvocht en past daarop de zaaidiepte automatisch aan.
Afbeelding artikel

NPPL toont meest geavanceerde precisiezaaier ter wereld op Akkerbouwdag

De geavanceerde Chief-precisiezaaimachine van Agrisem is te zien op de NPPL-stand op Akkerbouwdag 2025, 4 juni in Lelystad.
Afbeelding artikel

Kverneland introduceert Geoforce-systeem voor constante zaaidiepte

Kverneland levert het Geoforce-systeem voor de pneumatische Optima-zaaimachines. Het beschikt over automatische drukregeling per zaairij.