Hogervorst gaat met Kilter-robot onkruid bestrijden in tulpen
Mechanisatiebedrijf Hogervorst is dealer geworden van de Noorse Kilter-onkruidbestrijdingsrobots. Dit jaar gaat Hogervorst vier robots leren om in tulpen te werken.
Hogervorst Mechanisatie in Noordwijkerhout (Z.-H.), specialist in spuittechniek en dealer van onder meer Kubota, wordt dealer van Kilter-onkruidbestrijdingsrobots. Deze Noorse fabrikant bouwt een driewielig voertuigje dat uitgerust is met een soort spotspray-systeem. Kilter en Kubota zijn eind 2025 samen gaan werken.
Hogervorst toont de AX-1-robot voor het eerst op de Mechanisatietentoonstelling Bollenstreek (SMTB) in Vijfhuizen (N.-H.).
Druppels, geen nevel
Bijzonder aan de techniek van Kilter is dat er niet echt wordt gespoten. In plaats daarvan laat het druppels (ter grootte van 6 × 6 mm) vallen bij minder dan 1 bar spuitdruk. Volgens Hogervorst is er daardoor geen sprake van verneveling, waardoor de kwetsbare tulpen rondom het onkruidplantje dus niet per ongeluk worden geraakt met een onkruidbestrijdingsmiddel. Met name dat laatste maakt dat Hogervorst kansen ziet voor de Kilter-robot in de tulpenteelt.
Lees verder onder de foto
Tulpen aanleren
Hogervorst gaat dit voorjaar met vier robots in de praktijk aan de slag en zoekt daarvoor geïnteresseerde telers. Kilter zou capaciteit hebben vrijgemaakt om na de winter beelden van tulpen te analyseren. Op basis daarvan wil de Noorse fabrikant een algoritme ontwikkelen dat tulpen kan onderscheiden van onkruidplantjes.
De tulpenteelt is een nieuwe sector voor Kilter. Er bestaan al wel algoritmes voor allerlei groentegewassen.
Tot 7 hectare per dag
De AX-1-robot weegt 260 kilo, is leverbaar met verschillende spoorbreedtes en is voorzien van een Honda-aggregaat en elektrische aandrijving. De robot werkt met vijf camera’s naast elkaar. Deze werken met een sterke overbelichting waardoor dag en nacht kan worden doorgewerkt. Volgens de fabrikant ligt de capaciteit op 5 tot 7 hectare per etmaal.
De robot staat in de prijslijst voor €130.000. Daar komt jaarlijks €6.000 aan servicekosten bij.
Auteur: Bob Karsten
Gerelateerde tags: Autonoom, Beurzen, Gewasbescherming, Precisielandbouw, Robots, SMTB