fbpx
Terug naar nieuwsoverzicht

Hogervorst gaat met Kilter-robot onkruid bestrijden in tulpen

De AX-1-robot van de Noorse fabrikant Kilter staat hier op de Mechanisatietentoonstelling Bollenstreek (SMTB) in Vijfhuizen (N.-H.). Het driewielige voertuig werkt met een soort spotspraysysteem. Hogervorst Mechanisatie is dealer van het merk geworden en gaat de Kilter-robot inzetten in de tulpenteelt. Foto's: Bob Karsten

Mechanisatiebedrijf Hogervorst is dealer geworden van de Noorse Kilter-onkruidbestrijdingsrobots. Dit jaar gaat Hogervorst vier robots leren om in tulpen te werken.

Hogervorst Mechanisatie in Noordwijkerhout (Z.-H.), specialist in spuittechniek en dealer van onder meer Kubota, wordt dealer van Kilter-onkruidbestrijdingsrobots. Deze Noorse fabrikant bouwt een driewielig voertuigje dat uitgerust is met een soort spotspray-systeem. Kilter en Kubota zijn eind 2025 samen gaan werken.

Hogervorst toont de AX-1-robot voor het eerst op de Mechanisatietentoonstelling Bollenstreek (SMTB) in Vijfhuizen (N.-H.).

Druppels, geen nevel

Bijzonder aan de techniek van Kilter is dat er niet echt wordt gespoten. In plaats daarvan laat het druppels (ter grootte van 6 × 6 mm) vallen bij minder dan 1 bar spuitdruk. Volgens Hogervorst is er daardoor geen sprake van verneveling, waardoor de kwetsbare tulpen rondom het onkruidplantje dus niet per ongeluk worden geraakt met een onkruidbestrijdingsmiddel. Met name dat laatste maakt dat Hogervorst kansen ziet voor de Kilter-robot in de tulpenteelt.

Lees verder onder de foto

Links in beeld: een proefstukje. Wie de kunstmatige onkruidplantjes goed bekijkt, ziet er druppels (6 × 6 mm) op liggen.
Links in beeld: een proefstukje. Wie de kunstmatige onkruidplantjes goed bekijkt, ziet er druppels (6 × 6 mm) op liggen.

Tulpen aanleren

Hogervorst gaat dit voorjaar met vier robots in de praktijk aan de slag en zoekt daarvoor geïnteresseerde telers. Kilter zou capaciteit hebben vrijgemaakt om na de winter beelden van tulpen te analyseren. Op basis daarvan wil de Noorse fabrikant een algoritme ontwikkelen dat tulpen kan onderscheiden van onkruidplantjes.

De tulpenteelt is een nieuwe sector voor Kilter. Er bestaan al wel algoritmes voor allerlei groentegewassen.

De robot is leverbaar met verschillende spoorbreedtes. Doordat de camera's over een sterke overbelichting beschikken, kan de robot dag en nacht doorwerken. Er zit een windsensor op, waardoor het autonome voertuigje stopt als de wind komt opzetten.
De robot is leverbaar met verschillende spoorbreedtes. Doordat de camera's over een sterke overbelichting beschikken, kan de robot dag en nacht doorwerken. Er zit een windsensor op, waardoor het autonome voertuigje stopt als de wind komt opzetten.

Tot 7 hectare per dag

De AX-1-robot weegt 260 kilo, is leverbaar met verschillende spoorbreedtes en is voorzien van een Honda-aggregaat en elektrische aandrijving. De robot werkt met vijf camera’s naast elkaar. Deze werken met een sterke overbelichting waardoor dag en nacht kan worden doorgewerkt. Volgens de fabrikant ligt de capaciteit op 5 tot 7 hectare per etmaal.

De robot staat in de prijslijst voor €130.000. Daar komt jaarlijks €6.000 aan servicekosten bij.

Auteur: Bob Karsten

Gerelateerde tags: , , , , ,

Gerelateerde artikelen

Afbeelding artikel

Monarch Tractors maakt doorstart en focust op autonomie-software

Monarch Tractor maakt een doorstart en verlegt de focus van eigen trekkers bouwen naar ontwikkelen van autonomie-software voor anderen.
Afbeelding artikel

Hulzebos start met import autonome Tipard-werktuigendragers

M. Hulzebos Agri Evolution gaat de autonoom rijdende Tipard-werktuigendragers van het Zuid-Duitse Digital Workbench importeren.
Afbeelding artikel

Wageningen UR werkt aan spraakgestuurde landbouwrobots

WUR-onderzoekers werken aan spraakgestuurde landbouwrobots, waarmee boer of teler een gesprek voert zoals-ie dat doet met een medewerker.